Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Jak założyć własną firmę

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Ekonomia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Wto 19:52, 16 Sty 2007    Temat postu: Jak założyć własną firmę

Jak założyć własną firmę?

Założenie własnej firmy nie jest łatwym krokiem; jest to jednak szansa na zapewnienie sobie źródła utrzymana. Jest kilka etapów założenia własnej firmy:

1. PLANOWANIE

Na etapie planowania należy wytyczyć sobie cel działania, a także środki, dzięki którym zostanie on zrealizowany.
Cel powinien być:
· Jasny
· Precyzyjnie określony
· Osiągalny
· Pożyteczny- uzasadniający nakład konieczny do osiągnięcia celu
· Etyczny- usprawiedliwiający nakład sił i środków.

Na tym etapie istotne jest także określenie:
· Rodzaju wykonywanej działalności
· Miejsca jej wykonywania
· Jej granic czasowych
· Sposobu prowadzenia zadania
· Kto będzie realizował wytyczone cele

Zamierzone cele da się osiągnąć tylko wtedy, gdy będą wsparte odpowiednimi planami. Wyróżnia się dwa rodzaje planów: strategiczne, gdzie planowanie obejmuje dłuższy okres rozwoju firmy i plany operacyjne, które obejmują krótszy okres czasu oraz dotyczą konkretnego, i szczegółowego celu.

2. REALIZACJA

Na tym etapie następuje wykonanie zamierzonego działania zgodnie z przyjętymi celami i konkretnymi planami, a także organizacja pracy (uporządkowany system, którego poszczególne elementy wpływają na powodzenia całości i odwrotnie), składa się na nią podział pracy i kontrola np. finansowa, zasobów ludzkich.
Następnie należy dokonać wyboru formy prawnej prowadzonej działalności (przedsiębiorstwo prowadzone indywidualnie przez osobę fizyczną lub jedną ze spółek prawa handlowego).

3. PROCEDURA REJESTRACYJNA PRZEDSIĘBIORSTWA

Składają się na nią następujące elementy:

A. Zgłoszenie do celów ewidencyjnych
B. Zgłoszenie do celów podatkowych
C. Zgłoszenie obowiązku w zakresie ubezpieczeń: społecznych i zdrowotnego
D. Otwarcie rachunku bankowego
E. Zgłoszenie do organów kontroli

Ad. A
W miejscowym urzędzie (gminnym lub miejskim) należy wypełnić wniosek o dokonanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Należy w nim wpisać oprócz danych swoich i firmy, także rodzaj prowadzonej działalności i przewidywany termin jej rozpoczęcia.
Najpóźniej po 14 dniach od złożenia dokumentów wnioskodawca otrzymuje zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej – staje się on przedsiębiorcą. Opłata za wpis do ewidencji wynosi 100 zł, a za zmianę wpisu 50 zł.

Zgodnie z ustawą dla prowadzenia pewnych rodzajów działalności konieczne jest posiadanie koncesji np. rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych, ochrona osób i mienia lub zezwolenia np. wyrób art. tytoniowych, obrót usługami za granicą. Wniosek o uzyskanie koncesji i zezwolenia należy kierować do odpowiedniego organu administracji rządowej.

Z potwierdzeniem o wpisie do ewidencji należy udać się do Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego, należy tam wypełnić odpowiedni wniosek RG-1 o otrzymanie numeru statystycznego w systemie REGON. Jest to numer niezbędny do przekazywania danych statystycznych. Składa się z 9 cyfr:

· Trzy pierwsze oznaczają strukturę organizacyjną firmy np. przedsiębiorstwo osób fizycznych, spółka cywilna- np. 351
· cyfra kolejna szczebel organizacyjny np. samodzielna jednostka- np. 0
· następna cyfra oznacza formę finansowania np. jednostki samodzielnie bilansujące się- np. 0
· powiązanie jednostki z budżetem centralnym- np. 4
· powiązanie jednostki z budżetem terenowym- np. 0
· branża gospodarki narodowej – np. usługi niematerialne – np.4
· lokalizacja firmy- np. 8

Zwykle REGON otrzymuje się w terminie 14 dni od złożenia wniosku.

Ad. B
Zgłoszenia do celów podatkowych dokonuje się w urzędzie skarbowym. Należy dokonać zgłoszenia w zakresie podatku VAT (rodzaje firm zwolnionych z VAT-u określa ustawa), podatku akcyzowego oraz wypełnić odpowiedni formularz NIP-1 w celu uzyskania numeru identyfikacji podatkowej NIP.
Nadanie tego numeru następuje w drodze decyzji administracyjnej. Podatnicy podają NIP na wszelkich dokumentach zobowiązanych z wykonywaniem zobowiązań podatkowych oraz budżetowych..
Całą dokumentację związaną z nadaniem tego numeru, a także aktualizowaniem danych zawartych we wnioskach prowadza urzędy skarbowe. Urzędy nie mogą ujawniać osobom trzecim danych zawartych w dokumentacji..

Następnie należy złożyć zawiadomienie o wyborze formy opodatkowania podatkiem dochodowym na dany rok:
· opodatkowanie na zasadach ogólnych- prowadzenie księgi przychodów i rozchodów albo ksiąg rachunkowych
· karta podatkowa- tylko niektóre rodzaje działalności głównie handel spożywczy. Podatnicy prowadzący działalność opodatkowana w tej formie są zwolnieni z obowiązku prowadzenia ksiąg, składania zeznań podatkowych, deklaracji o dochodach, wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Zobowiązani są do wydawania na żądanie klienta rachunków i faktur, stwierdzających sprzedaż towarów i usług.

Po założeniu konta bankowego konieczne jest dokonanie zgłoszenia aktualizacyjnego w urzędzie skarbowym.

Ad. C.
W ciągu 7 dni od daty wymienionej w zgłoszeniu NIP (daty rozpoczęcia działalności) należy dokonać stosownych zgłoszeń do ZUS-u. Dotyczy ono ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego zarówno właściciela jak i osób zatrudnionych, Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Należy wypełnić następujące formularze:

· ZUS ZFA- zgłoszenie podatnika do składek
· ZUS ZUA- gdy podlega się ubezpieczeniom społecznemu i zdrowotnemu.

Ad. D.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy o Działalności Gospodarczej każdy przedsiębiorca ma obowiązek posiadać rachunek bankowy do dokonywania lub przyjmowania płatności za pośrednictwem tego rachunku w każdym przypadku, gdy stroną transakcji jest inny przedsiębiorca, a jednorazowa wartość należności lub zobowiązań przekracza równowartość 3.000 Euro. Należy również uwzględnić fakt, że od dnia 3 sierpnia 2001 r., składki na ubezpieczenie społeczne muszą być wpłacane w formie bezgotówkowej (oprócz płatników działających w sferze rolnictwa), co w praktyce oznacza konieczność posiadania rachunku bankowego.
Do założenia rachunku niezbędne jest posiadanie:

· REGON-u
· NIP-u
· Pieczątki.

Ponadto należy również zawiadomić o otwarciu konta i podać jego dane właściwemu urzędowi skarbowemu, a także, w przypadku, gdy otwartych jest więcej kont niż jedno, należy zawiadomić banki, w których otwarte są inne rachunki bankowe, o nazwie i adresie banku, w którym otwarty jest rachunek podstawowy związany z wykonywaną działalnością gospodarczą.
W przypadku dokonywania zmian związanych z danymi rachunku, przedsiębiorca zobowiązany jest zgłosić je w ciągu 14 dni od daty ich powstania.

Ad. E.
Nowo założona jednostka gospodarcza powinna zawiadomić, w mocy przepisów prawa lub z potrzeby, również inne urzędy i instytucje. Są to:

· Urząd miasta lub gminy – w przedmiocie posiadanych nieruchomości oraz środków transportowych;
· Państwową Inspekcję Pracy;
· Państwową Inspekcję Sanitarno-Epidemiologiczną lub Państwowego Inspektora Pracy – gdy firma prowadzi działalność wymagającą nadzoru sanitarnego, higienicznego i epidemiologicznego (np. obrót środkami żywności, hotele, gabinety opieki medycznej);
· Państwową Inspekcję Handlową – jeżeli firma prowadzi placówki handlu i gastronomii;
· Komendę Straży Pożarnej;
· Inspektorat Ochrony Środowiska – jeżeli firma zamierza budować obiekt i tworzyć infrastrukturę do działalności gospodarczej;
· Inne urzędy stosownie do potrzeb wynikających z prowadzonej działalności.

4. KRAJOWY REJESTR SĄDOWY (KRS)

Krajowy Rejestr Sądowy jest scentralizowaną, informatyczną bazą danych składającą się z trzech osobnych rejestrów:

· rejestru przedsiębiorców,
· rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej,
· rejestru dłużników niewypłacalnych.

Krajowy Rejestr Sądowy został utworzony w oparciu o ustawę z dnia 20 sierpnia 1997r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U. z 2001 Nr 17, poz. 209 z późniejszymi zmianami) i działa od dnia 1 stycznia 2001 r.
Do rejestru przedsiębiorców KRS wpisywane są następujące podmioty:

· spółki jawne,
· spółki akcyjne,
· spółki partnerskie,
· spółki komandytowe,
· spółki komandytowo-akcyjne,
· spółki z o.o.
· spółki europejskie,
· spółdzielnie,
· przedsiębiorstwa państwowe,
· jednostki badawczo-rozwojowe,
· towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych,
· europejskie zgrupowania interesów gospodarczych,
· oddziały przedsiębiorców zagranicznych działające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
· główne oddziały zagranicznych zakładów ubezpieczeń.

Zadaniem Krajowego Rejestru Sądowego jest powszechne udostępnienie szybkiej i niezawodnej informacji o statusie prawnym zarejestrowanego podmiotu, najważniejszych elementach jego sytuacji finansowej oraz sposobie jego reprezentowania.
Ponadto Krajowy Rejestr Sądowy zawiera inne, istotne dla obrotu gospodarczego, dane o przedsiębiorcy, w tym między innymi:

· informacje o zaległościach podatkowych i celnych,
· zaległościach wobec ZUS,
· wierzycielach i wysokościach niespłaconych wierzytelności,

Krajowy Rejestr Sądowy jest jawny. Każdy zainteresowany może w siedzibie właściwego sądu, bez ograniczeń przeglądać akta rejestrowe podmiotów wpisanych do rejestru przedsiębiorców i akta rejestrowe innych podmiotów, po uzyskaniu wymaganych zezwoleń.

5. POLSKA KLASYFIKACJA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ (PKD)

PKD jest umownie przyjętym, hierarchicznie usystematyzowanym podziałem zbioru rodzajów działalności społeczno-gospodarczej jakie realizują podmioty gospodarcze.
PKD jest podstawą systemu klasyfikacji gospodarczych i społecznych, do której nawiązują inne klasyfikacje, a zwłaszcza Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług. PKD ustala symbole, nazwy i zakres poszczególnych ugrupowań klasyfikacyjnych na pięciu różnych poziomach, tj. sekcji i podsekcji, działów, grup, klas i podklas. Klasyfikacja działalności stosowana jest m.in. do:

· klasyfikowania podmiotów gospodarczych dla potrzeb krajowego, urzędowego rejestru podmiotów gospodarki narodowej REGON - według rodzaju prowadzonej przez nie działalności,
· przedstawiania struktury gospodarki narodowej z punktu widzenia społecznego podziału pracy,
· zestawiania dynamicznych szeregów dla potrzeb ekonomicznej analizy rozwoju gospodarczego,
· opracowywania bilansów gospodarki narodowej, w tym zintegrowanych rachunków narodowych,
· sporządzania porównań międzynarodowych,
· zestawiania informacji statystycznych, odpowiednio porównywalnych z innymi krajami.

Rodzaje działalności określane są jako: przeważające, drugorzędne, pomocnicze.
PKD została opracowana na podstawie Europejskiej Klasyfikacji Działalności. Do poziomu klasy (4 znaków), jest ona zgodna z tą klasyfikacją, natomiast poziom podklasy, oznaczony kodem alfanumerycznym (XX.XX.A) jest poziomem krajowym, uwzględniającym potrzeby i specyfikę gospodarki polskiej.

























BIBLIOGRAFIA

1. Przedsiębiorczość, B. Stańda, PWN, Warszawa 2002.
2. Przedsiębiorczość na co dzień, J. Mierzejewska- Majcherek, REA, Warszawa 2002.
3. Kreowanie Aktywności Gospodarczej. Praktyczny Poradnik Przedsiębiorczości, J.Brzóska, K. Pałucha, J. Pyka, A. Szmal, TNOiK, Katowice 2003.
4. Jak Założyć i Poprowadzić Własną Firmę , S.W. Zygmunt Żaro, Sigma, Skierniewice 1995.
5. Dz.U. z dnia 17 grudnia 1999 r.
6. Internet: [link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Ekonomia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin