|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
Gość
|
Wysłany: Pon 13:50, 26 Lis 2007 Temat postu: HOLANDIA REFERAT gr 3 |
|
|
HOLANDIA
Wielu historyków uważa, że to właśnie w Holandii narodził się kapitalizm. Współcześnie Holandia jest gospodarką rynkową z przeważającą własnością prywatną. Nominalnie Niderlandy to szesnasta gospodarka świata, a po zmierzeniu parytetem siły nabywczej dwudziesta druga.
Holandia jest trzecim po Stanach Zjednocznych i Francji eksporterem żywności, mimo iż w rolnictwie zatrudnionych jest tylko 4% społeczeństwa.
Jest także piątym na świecie wydobywcą gazu ziemnego.
Port w Rotterdamie jest drugim na świecie, a pierwszym w Europie pod względem tonażu przeładowywanych towarów.
Bardzo ważną rolę w gospodarce Holandii odgrywają tulipany.
W Holandii kładzie się ogromny nacisk na ekologię: wykorzystanie alternatywnych źródeł energii, zakładanie w samochodach instalacji gazowych itp.
Kraj bardzo nowoczesny, zadziwiający świat swoimi osiągnięciami cywilizacyjnymi.
Holandia jest trzecim co do wielkości w świecie eksporterem artykułów rolnych, przy powierzchni kraju stanowiącej zaledwie 0.008% powierzchni świata
GOSPODARKA
Holandia jest krajem dobrze i wszechstronnie rozwiniętym gospodarczo. Swoje znaczenie we współczesnym państwie zachowały dziedziny mające wielowiekową tradycję: handel i transport morski oraz rybołówstwo.
Obecnie przemysł przetwórczy wytwarza 32% produktu krajowego brutto
Do dużego znaczenia doszły rozwijające się branże: stoczniowa, samochodowa (produkcja samochodów ciężarowych przez kooperujące firmy DAF i Volvo), lotnicza (Fokker).
Centrum holenderskiego przemysłu bawełnianego znajduje się w Enschede, przetwórstwo wełny silnie rozwinęło się w Tilburgu.
Przemysł chemiczny rozwinął się w oparciu o miejscowe złoża gazu w Groningen, soli w Hengelo oraz w głównych miastach portowych kraju: Rotterdamie, który jest zarazem największym portem na świecie, i Amsterdamie.
Wielkie znaczenie dla gospodarki kraju posiada holenderski przemysł przetwórstwa spożywczego. Obok ogromnej liczby zakładów bazujących na surowcach krajowych powstały zakłady specjalizujące się w przetwórstwie kakao, kawy, herbaty.
ROLNICTWO
Sektor rolny, pomimo że dostarcza jedynie 2,5% produktu krajowego brutto, należy do ważnych gałęzi gospodarki narodowej. Produkty pochodzenia rolnego dostarczają bowiem 20% wpływów z eksportu.
Holenderska gospodarka rolna należy do najnowocześniejszych i najbardziej wydajnych na świecie. Podstawowym jej kierunkiem jest hodowla, przede wszystkim bydła, trzody chlewnej oraz kurczaków i kaczek.
Ze względu na mocno ograniczony areał ziem możliwych do wykorzystania rolniczego zaznacza się tendencja do ograniczania produkcji zbóż na rzecz bardziej dochodowego ogrodnictwa i hodowli kwiatów. Owoce, warzywa, kwiaty cięte i doniczkowe, cebulki kwiatowe produkuje się głównie z myślą o eksporcie.
RYBOŁÓSTWO
Tradycyjnie dobrze rozwiniętym sektorem gospodarki jest rybołówstwo i przetwórstwo rybne. Największe porty rybackie Holandii znajdują się w: Ijmuiden, Katwijk, Scheveningen, Vlissingen.
Wg CPB wzrost gospodarczy w KN wyniesienie zarówno w roku 2007 jak i w roku 2008 2,75%, a głównymi czynnikami determinującymi w równym stopniu ten wzrost będą wydatki krajowe oraz eksport. Po raz pierwszy od sześciu lat wzrost PKB może być wyższy niż w USA, a z pewnością będzie większy niż w strefie euro (takie zjawisko będzie się utrzymywać w całym okresie 2006-2008).
2. Najbardziej popularne sektory, w których Polacy rozpoczynali działalnosc gospodarczą
Budownictwo - 2 350 – 70 %
Rolnictwo i rybołówstwo -230 - 7 %
Przemysł – 240 - 7 %
Handel detaliczny- 70 - 2 %
3. Legalizacja i weryfikacja dokumentów
W 2001 roku w Królestwie Niderlandów zniesiono większość pozwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej. Jedynie w branżach, w których produkcja lub usługi niosą za sobą ryzyko dla zdrowia i bezpieczeństwa pracowników i konsumentów wymagane są jeszcze pozwolenia na rozpoczynanie działalności gospodarczej. Zaliczają się do nich firmy o profilu: budowlanym, instalacyjnym, elektrotechnicznym, transportowym, przetwórstwa chemicznego oraz spożywczym.
Cechy rynku holenderskiego
Sukcesy handlowe zawdzięcza Holandia wielu atutom. Najważniejsze to:
dogodne położenie geograficzne;
nowoczesne porty morskie (w szczególności Rotterdam - największy port świata), w połączeniu z efektywną infrastrukturą transportową (lotniczą, samochodową i kolejową) oraz telekomunikacyjną, pozwalają Holandii pełnić rolę "bramy do Europy";
stabilna sytuacja polityczna, ekonomiczna i społeczna oraz niedyskryminacyjna polityka w sferze handlu, transportu, transferu kapitału i zakładania firm;
rozwinięty system obsługi finansowej oraz ubezpieczeń od ryzyka handlowego i politycznego;
wysokie kwalifikacje przedsiębiorców, wsparte wielowiekową tradycją w pośrednictwie i handlu;
rozbudowana infrastruktura handlowa: gęsta sieć hurtowni, magazynów, sklepów detalicznych;
duża liczba firm i organizacji zajmujących się marketingiem oraz promocją handlu
5 powodów, dla których warto inwestować w Holandii
1. Strategiczna lokalizacja w Europie
Holandia oferuje strategiczną lokalizację umożliwiającą obsługę rynków Unii Europejskiej, jak również centralnej i wschodniej Europy, środkowego wschodu i Afryki. Centralne położenie geograficzne Holandii, w połączeniu z jej dostępnością oraz doskonałą infrastrukturą są tylko niektórymi z powodów, dla których liczne europejskie, amerykańskie oraz azjatyckie firmy otwierają swoje biura w Holandii.
2. Międzynarodowe środowisko biznesowe
Holandia, od dawna skrzyżowanie handlowe Europy, jest oczywistym wyborem dla celów lokalizacji pan europejskiej działalności, niezależnie od tego czy ma być to Centrala europejska, Shared Services Center, Centrum Obsługi Klienta, działalność dystrybucyjna i logistyczna, czy ośrodek badań i rozwoju. Pro-biznesowe środowisko tego kraju stwarza bramę do Europy, która pomaga międzynarodowym firmom osiągnąć sukces na kontynencie. Międzynarodowe zapatrywania i otwartość na zagraniczne inwestycje są głęboko zakorzenione w holenderskiej kulturze, dzięki czemu spotkać można mnóstwo światowej klasy partnerów, którzy wiedzą jak radzić sobie z wyzwaniami globalnego biznesu w dzisiejszej gospodarce.
3. Wyjątkowa infrastruktura logistyczna i technologiczna
Holandia, wraz z portem Rotterdam, który nieustająco jest największym portem morskim świata, oraz lotniskiem Schiphol Airport, uznawana jest za jeden z ważniejszych ośrodków biznesowych w Europie, oraz zdobyła ponad 100 międzynarodowych nagród w ostatnich latach. Holandia uznawana jest również za jeden z najbardziej „połączonych” krajów świata, dynamiczną siłę w elektronicznym handlu, komunikacji i outsourcingu. Ponad dekada inwestycji w szybkie połączenia internetowe, kablowe i cyfrowe systemy komunikacyjne oraz szybkie przyjęcie najnowocześniejszej technologii komputerowej i telefonii komórkowej stworzyły idealną bazę dla firm chcących korzystać z nowoczesnych technologii.
4. Wykształceni, wielojęzyczni i elastyczni pracownicy
Holandia posiada jedną z najbardziej wykształconych, elastycznych i zmotywowanych sił roboczych w Europie. Holenderscy profesjonaliści są również jednymi z najbardziej wielojęzycznych na świecie, co umożliwia im skuteczne działanie w firmach w ramach każdej branży obsługującej klientów na całym kontynencie.
5. Jakość życia
Holandia jest dumna ze swojego wysokiego standardu życia. Koszty życia, mieszkania, edukacji i wydarzeń kulturalnych są niższe niż w większości krajów Europy zachodniej.
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
|