|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
Gość
|
Wysłany: Wto 12:43, 15 Maj 2007 Temat postu: VI i VII program ramowy |
|
|
Notatka- VI program ramowy
6. PR był głównym instrumentem UE służącym do finansowania badań w Europie. Program ten, zaproponowany przez Komisję Europejską i przyjęty 3 czerwca 2002 roku przez Radę Ministrów i Parlament Europejski, był otwarty dla publicznych i prywatnych, małych i dużych podmiotów przez okres czterech lat, od końca 2002 roku do końca 2006 roku.
Całkowity budżet 6. PR wynosił 17,5 mld EUR, W ramach ogólnego budżetu 6. PR 12 mld EUR przeznaczono na siedem kluczowych obszarów, czyli priorytetów tematycznych
Europejska Przestrzeń Badawcza (European Research Area, ERA) stała się centrum uwagi w 6. PR, który można uznać za narzędzie kształtowania przyszłości badań w Europie w oparciu o doskonałość naukową, większą konkurencyjność i innowacyjność. Cel ten można osiągnąć dzięki zachęcaniu wszystkich potencjalnych zainteresowanych na szczeblu regionalnym krajowym i ponadnarodowym do ściślejszej współpracy i koordynacji, które doprowadzą do synergii działań.
Uproszczone zarządzanie i procedury obowiązujące w 6. PR miały sprzyjać większej wydajności i zwiększeniu wpływu programu na europejski krajobraz naukowo-technologiczny.
Mniejsza liczba priorytetów tematycznych (zamiast akcji kluczowych) ułatwiła dążenie do płynniejszej integracji działań.
Nowe instrumenty wsparcia (sieci doskonałości i projekty zintegrowane) w 6. PR nadały działaniom Unii w dziedzinie badań większą dynamikę – zapewniając większą masę krytyczną i wzmacniając Europejską Przestrzeń Badawczą. Pobudziły także mobilność wśród naukowców, jak również rozwój infrastruktury badawczej, uwypuklając jednocześnie konieczność partnerstwa i współpracy oraz kwestie dotyczące relacji „nauka – społeczeństwo”.
Podstawowe zasady
O sposobie wykorzystania budżetu PR decydują wyłącznie instytucje europejskie: Rada i Parlament Europejski uchwalając 6PR oraz Komisja Europejska odpowiedzialna za jego wdrożenie. Budżet nie jest dzielony na poszczególne kraje.
Finansowane są wyłącznie projekty realizowane przez konsorcja złożone z kilku (kilkunastu, kilkudziesięciu) partnerów z różnych krajów.
Finansowane są wyłącznie projekty realizujące priorytety tematyczne Unii Europejskiej zawarte w dokumentach 6PR.
Wybór projektów skierowanych do finansowania odbywa się na drodze konkursów (call for proposals) ogłaszanych regularnie przez Komisję Europejską.
Oceny jakości projektów zgłoszonych do konkursu dokonuje grupa niezależnych ekspertów z różnych krajów.
Środki finansowe 6PR nie służą subsydiowaniu biorących w nim udział instytucji. Mogą być wykorzystane jedynie dla sfinansowania jasno określonych prac służących rozwojowi naukowemu i technologicznemu Europy.
Kto?
Pomioty zajmujące się prowadzeniem badań bądź upowszechnianiem lub wykorzystywaniem wyników badań z krajów członkowskich UE. Należą do nich, np.:
osoby fizyczne;
firmy przemysłowe i handlowe, w tym małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP);
szkoły wyższe;
jednostki badawcze;
jednostki upowszechniające technologie
Notatka
Dot. VII Programu Ramowego w zakresie badań i rozwoju technologicznego
Główne cele
VII Program Ramowy ma przyczynić się do wzrostu gospodarki oraz podniesienia konkurencyjności gospodarki Unii Europejskiej, uznając wiedzę za najważniejsze źródło postępu. Jego główne cele są następujące:
1) wspieranie współpracy ponadnarodowej we wszystkich obszarach badań i rozwoju technologicznego,
2) zwiększenie dynamizmu, kreatywności i doskonałości europejskich badań naukowych w pionierskich dziedzinach nauki,
3) wzmocnienie potencjału ludzkiego w zakresie badań i technologii poprzez zapewnienie lepszej edukacji i szkoleń, łatwiejszego dostępu do potencjału i infrastruktury badawczej, wzrost uznania dla zawodu naukowca oraz zachęcanie badaczy do mobilności i rozwijania kariery naukowej,
4) zintensyfikowanie dialogu między światem nauki i społeczeństwem w Europie celem zwiększenia społecznego zaufania do nauki,
5) wspieranie szerokiego stosowania rezultatów i rozpowszechniania wiedzy uzyskanej w wyniku działalności badawczej, finansowej ze środków publicznych
Priorytety
, o następującym zakresie tematycznym:
Współpraca
Program obejmuje szeroki zakres działań badawczych (projekty i sieci realizowane w ramach współpracy, koordynacja programów badawczych). W jego ramach przewidziano 9 priorytetów:
1. Zdrowie
2. Żywność, Rolnictwo i Biotechnologia
3. Technologie informacji i komunikacji
4. Nanonauki, Nanotechnologie, Materiały i Nowe Technologie Produkcji
5. Energia
6. Środowisko i Zmiany Klimatyczne
7. Transport i Aeronautyka
8. Nauki Społeczne i Ekonomiczne oraz Humanistyczne
9. Obronność i Badania Kosmiczne
Pomysły
Program wspierający badania we wszystkich dziedzinach nauki i technologii poprzez budowanie pojedynczych zespołów rywalizujących na poziomie europejskim. W jego ramach znajdują się działania, które mają zostać zrealizowane przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ERBN). Celem programu jest wzrost dynamiki, kreatywności i doskonałości europejskich badań naukowych.
Ludzie
Program jest kontynuacją programu „Marie Curie” z VI Programu Ramowego. Jego celem jest wzmocnienie potencjału ludzkiego w nauce i badaniach poprzez działania wspierające szkolenia dla naukowców.
Możliwości
W ramach tego programu wspierane będą kluczowe aspekty europejskich możliwości w dziedzinie badań i innowacji (infrastruktura badawcza, badania na rzecz MŚP, regionalne zespoły projektów badawczych, zagadnienia „Nauki w społeczeństwie”, potencjał badawczy w Regonach Konwergencji, współpraca międzynarodowa). Zadaniem programu jest wspieranie regionalnych klastrów badawczych oraz uwolnienie potencjału badawczego w regionach konwergencji i najbardziej oddalonych regionach UE.
Beneficjenci
W programie mogą uczestniczyć m.in. uczelnie wyższe, ośrodki badawcze, przedsiębiorstwa, administracja publiczna.
Finansowanie
Dostępny budżet programu wynosi 54, 582 mln EUR.
W przypadku działań w zakresie badań i rozwoju technologii wkład finansowy Wspólnoty może wynosić maksymalnie 50% kosztów kwalifikowanych. W przypadku organizacji publicznych, szkół średnich
i uczelni wyższych, organizacji badawczych oraz MŚP wkład ten może wynosić maksymalnie 75% kosztów kwalifikowanych.
W przypadku działań w zakresie badań pionierskich, działań koordynacyjnych i wspierających oraz działań wspierających kształcenie zawodowe i rozwój kariery naukowców wkład finansowy Wspólnoty może wynosić maksymalnie 100% kosztów kwalifikowanych.
W przypadku kosztów administracyjnych, świadectw kontroli, wkład finansowy Wspólnoty może wynosić maksymalnie 100% kosztów kwalifikowanych.
Więcej informacji
Ogłoszenia o konkursach otwartych przez Komisję Europejską dostępne są ma stronie:
[link widoczny dla zalogowanych]
Szczegółowe informacje można także znaleźć pod adresami:
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
oraz na stronie Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE:Kr
[link widoczny dla zalogowanych]
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
|